Mazurska Akademia Wypieków Tradycyjnych

Ostatnim naszym pomysłem spinającym w jedno ideę
„od ziarenka do bochenka”
jest otwarcie Mazurskiej Akademii Wypieków Tradycyjnych
( MAWT)

Pomysł stworzenia MAWT wynika z naszych przemyśleń i doświadczeń dotyczących zbóż pradawnych oraz mąk całoziarnowych, razowych uzyskiwanych z ich przemiału. Wiedza w tym zakresie – nawet osób wypiekających pieczywo – jest słaba. Żeby ją przybliżyć uruchomiliśmy projekt edukacyjny pod nazwą Mazurskiej Akademii Wypieków Tradycyjnych. Zajęcia w ramach MAWT organizowane są w różnych formach. Począwszy od 2-3 godzinnych pogadanek dla młodzieży i osób odwiedzających nasz młyn podczas których można zapoznać się z ekologiczną uprawą zbóż pradawnych i ich przemiałem w młynie żarnowym, poprzez zajęcia edukacyjne służące poznaniu z czego i w jaki sposób powstaje chleb, dalej -jednodniowe kursy  wprowadzające do nauki wypieku chleba z mąk całoziarnowych w warunkach domowych, a skończywszy na jedno i wielodniowych   warsztatach piekarskich  adresowanych  do osób, które chciałyby nauczyć się oceny jakości ziarna i mąki razowej oraz wypieku  z takiej mąki smacznego i zdrowego pieczywa w warunkach domowych. Podczas realizacji tych zajęć   chcemy podzielić się z Państwem naszą wiedzą i doświadczeniem w zakresie procesów, których zwieńczeniem jest mąka  razowa oraz powstające z niej zdrowe i smaczne pieczywo.

W odróżnieniu od funkcjonujących już szkół, kursów i warsztatów chcemy zaproponować Państwu spacer przez świat zbóż, począwszy od prawidłowego przygotowania ziarna do siewu, zbioru, przemiału, wyrobu ciasta oraz jego wypieku. Przedstawimy historię od „ziarenka do bochenka”. Dzięki niej zrozumiecie Państwo, jak ważna w tym procesie jest jakość mąki, ale również dlaczego nie można otrzymać dobrej jakościowo mąki ze „słabego” ziarna, a w konsekwencji, co decyduje o jakości smakowitego chleba. W naszym ekologicznym gospodarstwie będziecie Państwo mogli przyjrzeć się bezpośrednio tajemnicom często skrywanym przez rolników, młynarzy czy piekarzy.

Pokażemy Państwu z czego i w jaki sposób powstaje zdrowa, całoziarnowa, razowa mąka  i w jaki sposób z takiej mąki można upiec smaczne pieczywo. Podczas zajęć będzie możliwe zapoznanie się z  procesami wypiekowymi  zachodzącymi  w profesjonalnym piecu piekarskim, w tradycyjnym piecu opalanym drewnem, czy w domowym piekarniku.

Przystępne przekazanie wiedzy, dostęp do materiałów oraz ekologicznych mąk, dzięki którym zdobyte podczas kursu umiejętności będą mogli Państwo wykorzystywać w swoich domach, oferując rodzinie smaczne, a przede wszystkim zdrowe pieczywo.

Zajęcia edukacyjne prowadzone są przez gospodarzy Eko Złotna, a dłuższe warsztaty praktyczne przez  mistrzów piekarstwa z wieloletnim doświadczeniem w tej branży.

W ramach trzydniowych warsztatów:

  • – omawiamy gatunki i odmiany zbóż,

  • – sposoby ich przemiału,

  • – klasyfikację mąk,

  • – receptury i sposoby wytwarzania pieczywa,

  • – przygotujemy zakwas piekarski i podmłodę,

  • – nauczamy prawidłowego przygotowania ciasta, jego formowania do koszyczków i foremek oraz wypieku

Maksymalna liczba uczestników warsztatów trzydniowych to 6 osób.

Szczegóły dotyczące terminów i ceny w zakładce aktualności.

Zapraszamy do zapoznania się z ulotką.

Kontakt mailowy: bohdan@ekozlotna.pl ; tel. 602.226.602.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w trzydniowych warsztatach Akademii Wypieków Tradycyjnych zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego. Jest on dostępny po kliknięciu w poniższy przycisk.