Kiedy wchodzimy do sklepu i wybieramy produkt, prawdopodobnie nie zdajemy sobie sprawy, z jakiego miejsca na świecie pochodzą składniki w nim zawarte. Jeszcze mniej osób zapewne wie, jaka receptura kryje się za gotowym produktem. Czy na etykiecie jest napisane „fair trade”, „bio”? Tak naprawdę nie wiemy nic więcej o produkcji i o ludziach, którzy ją wykonują.
Gospodarstwo Eko Złotna powstało po to, aby odbiorca mógł nam “towarzyszyć” w procesie zasiewu, wzrostu, obróbki ziarna i przetwarzania go na mąkę, innymi słowy, od małego ziarenka aż po smakowity bochenek chleba.

Mieszkaliśmy w Warszawie, ciągle zabiegani, otoczeni nie gasnącymi światłami samochodów. Zakup ziemi rolnej to szybka decyzja, rozpoczęcie zaś uprawy zbóż było długim procesem, w którym oprócz rolnictwa musieliśmy nauczyć się żyć wolniej, zgodnie z rytmem natury i zmieniających się pór roku.

W 2013 roku pierwszy raz posialiśmy zboże, trochę eksperymentalnie, żeby zobaczyć, o co chodzi z tą całą ekologią. Dla nas – ludzi z
miasta – było to ważne. Okazało się to również trudne. Jednak z każdym rokiem nabieraliśmy wprawy, układaliśmy coraz lepsze plany uprawowe, nasza ziemia – wdzięczna za to, że nie dosypujemy żadnych trujących substancji – dawała coraz lepsze plony, rodziła coraz lepsze ziarna. Udało nam się uzyskać certyfikat produkcji ekologicznej, wydawany przez Agro Bio Test sp. z o.o. Wtedy też przyszła refleksja, że nie chcemy sprzedawać
naszego zboża hurtem do pośredników, którzy nie docenią naszego trudu i razem z innymi zbożami dostarczą je do przemysłowego młyna, który to wszystko na swoich walcach przemieli.

Dlatego zainteresowaliśmy się młynarstwem, czego owocem był zakup żarnowego młyna. Od 2021 roku samodzielnie mielemy ziarno sprzedajemy mąkę bezpośrednio – przede wszystkim- klientom indywidualnym. Również nasz młyn uzyskał certyfikat ekologiczności.
Naszymi produktami zainteresowali się profesjonaliści: tradycyjne piekarnie oraz wegetariańskie restauracje. Aby móc przetestować jakość naszych produktów, zdecydowaliśmy się na niewielkie dostawy do tych miejsc, pamiętając o tym, że naszym podstawowym odbiorcą jest indywidualny klient, który potrzebuje najlepszej mąki i najlepszego ziarna w swoim domu. Najlepszej i zdrowej, bez chemicznych dodatków, co możemy zagwarantować, kontrolując cały proces, począwszy od przygotowania pól aż do zakończenia przemiału w młynie.

Dzięki jakości naszych produktów nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Polska Ekologia oraz z pracownikami Politechniki Bydgoskiej, zaangażowanymi w program Pradawne Ziarno. Dzięki tym kontaktom oraz wizytom w naszym gospodarstwie narodził się kolejny pomysł – otwarcia Mazurskiej Akademii Wypieków Tradycyjnych. Dzięki realizacji tego projektu wszyscy chętni będą mogli nauczyć się samodzielnie piec chleb w warunkach domowych, ale zaczną naukę od wyjścia w pole i od wizyty w młynie.

Chcielibyśmy przekazać ludziom ideę, że ziarno to skarb Ziemi. Uprawiamy orkisz, żyto, pszenicę okrągłoziarnową Trispę. Te zboża uprawiane są od tysięcy lat i są jednym z filarów naszej diety. Walczymy z mitem, że gluten to zło. To, że czujemy się źle po zjedzeniu bułki pszennej, nie wynika z ,, nietolerancji glutenu, '’, lecz z jakości składników z których bułę tę upieczono. Przede wszystkim ma na to wpływ modyfikowana pszenica, wymagająca coraz większej ilości środków ochrony roślin, gdyż sama nie może poradzić sobie z chorobami i szkodnikami. Ta chemia trafia do naszych organizmów i niestety, wywołuje różnego rodzaju
dolegliwości.

Nasza praca i działalność zostały docenione przez niezależne i branżowe organizacje oraz władze państwowe i samorządowe.

W 2022 roku znaleźliśmy się na liście ORGANIC LIFE TOP 50 w kategorii gospodarstwo rolne. Lista ta to unikalny przegląd rozwoju ekologii we wszystkich znaczących branżach: rolnictwie, przetwórstwie, budownictwie, technologii, turystyce, edukacji, opiece zdrowotnej i innych. 

W dniu 27 sierpnia 2023 roku odebraliśmy nagrodę dla „Najlepszego gospodarstwa ekologicznego woj. warmińsko-mazurskiego” w 2023 roku przyznaną nam przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolnego w Olsztynie.

W dniu 20 listopada 2023 roku podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie odebraliśmy  nagrodę za zdobycie II miejsca w XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces” organizowanego przez Centrum Doradztwa Rolnego w Brwinowie pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i Ministra Rolnictwa i  Rozwoju Wsi w  kategorii przedsięwzięcie rodzinne.

W dniu 21 listopada 2023 roku wraz z 30 innymi osobami zostaliśmy przyjęci do nowo  stworzonej przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego  sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia – Mazury”.

W dniu 14 marca 2024 roku podczas uroczystej XXI Gali zorganizowanej przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego odebraliśmy zaszczytny „Laur Najlepszym z Najlepszych” w kategorii kulinaria.

Naszą misją jest przekonywanie ludzi, że zdrowe odżywianie, to powrót do tradycyjnej kuchni oraz

do modelu bezpośrednich zakupów produktów dobrej jakości od znanych, lokalnych producentów realizowaną zgodnie ze standardami „Rolnictwa zaangażowanego społecznie”.

Chcemy, żeby nasi odbiorcy otrzymywali wszystkie niezbędne informacje o wartościach odżywczych oferowanych przez nas produktów, sposobie wytwarzania oraz możliwościach ich zastosowania w kuchni.